Jdi na obsah Jdi na menu
 


výchova a výcvik koček

9. 7. 2008

Kočku lze naučit překvapivě mnoha dovednostem. K nejčastějším patří dodržování hygieny, používání tzv. kočičích dvířek, přijít na zavolání, obrušování drápů na vyhrazeném místě, aportovat, skočit na povel na klín, chodit na vodítku a mnoha dalším. Učení probíhá tzv. podmiňováním, což je proces v nervové soustavě kočky, kdy se vytvářejí trvalé vazby mezi příčinou a následkem. Znalost tohoto procesu nám osvětluje, jakým způsobem máme postupovat, aby naše snaha o výcvik kočky byla plodná. Při výcviku (učení) kočky musíme striktně dodržovat tento sled činností: podnět (např. přivolání kočky jménem) - reakce kočky na povel (přiběhnutí nebo skočení na klín) - odměna (pochvala, odměna). Odměna musí následovat bezprostředně po reakci kočky, po chvíli by ztratila na významu. Stejné schéma platí také pro odnaučování kočky například trhání textilních potahů a jiných zlozvyků. Trest musí následovat ihned po činu, případně musí přijít právě v okamžiku, kdy se kočka chystá nevítanou činnost započít (natáhla nohy na křeslo s úmyslem brousit si ně něm drápy). Jako příklad jsem záměrně uvedla nechvalné škrábání nábytku. V tomto případě ale kočka musí mít náhradní předmět ke škrábání (škrabátko), k němuž ji ihned postavíme, naznačímne jejími tlapkami škrábání a pochválíme. Výchova musí být naprosto důsledná. Jednou zakazovaná věc musí být zakázána provždy a naopak jednou chválená činnost má být chválena pokaždé (nebo alespoň nekomentována). Pokud tomu tak není a kočka je jednou za stejný čin pochválena a podruhé potrestána, vzniká nesmírně záporný stav, kdy je kočka neurotizována a nemůže se se situací nijak vypořádat. Toto jsou klasické momenty, kdy vznikají pro kočku neřešitelné situace se všemi negativními důsledky.

Tak jako mezi jinými tvory - člověka nevyjímaje - i mezi kočkami jsou jedinci učenlivější a méně učenliví, což může, ale také nemusí souviset s výší jejich inteligence. Výcvik kočky vyžaduje trpělivost a má být založen na přirozených sklonech kočky. Jako odměnu je vhodné používat to, co má v oblibě (pamlsek, pohlazení, slovní pochvala), jako trest naopak to, co ráda nemá (hlasité okřiknutí, vodu). Nácvik dovedností se musí dít opakovaně a nepříliš dlouhou dobu. Přestaneme, pokud na kočce vidíme únavu a nezájem. Nácviky nemohou trvat déle než několik minut denně.

Při odnaučování kočky zlozvykům se osvědčují tzv. anonymní tresty, které zvíře nespojuje s určitou osobou. Jako takový trest může slouži třeba voda z vodní pistolky nebo papírová kulička, která přilétla "z neznáma". Tresty samozřejmě musejí být přiměřené. Kromě výše jmenovaných je možné použít plácnutí složenými novinami, jemné poklepání na nos (kočky to nesnášejí), nebo také ostře vyřčené "ne" nebo "fuj". Tresty bitím jsou naprosto nevhodné - kočka se vás bude bát a nebude spolupracovat, nehledě k tomu, že můžeme ublížit. Rozhodně netrestejte kočku rukou - bude vždy uhýbat i před pohlazením.

Počítejte s tím, že v průběhu učení může kočka některou fázi žádané dovednosti zapomenout. Tehdy je nutné vráti se k fázi předcházející a opakovat tak dlouho, než se ji kočka opět naučí. Často se to stává například při učení používání kočičích dvířek, což jsou malá dvířka, která jsou umístěna dole ve dveřích a kočka může libovolně vcházet nebo i vycházet z místnosti, aniž by se musely dveře otevřít. Kočka musí nejprve pochopit, k čemu dvířka slouží, potom se musí naučit odstrčit pohyblivou destičku (vlastní dvířka) packou a hlavou a nakonec dvířka projít. Zde musí chovatel nejprve sám dvířka otevřít a nalákat kočku na pamlsek, aby jimi prošla. Potom je podrží napůl otevřené a pomůže kočce (opět za odměnu) dvířka otevřít. Postupně přenechává kočce stále více iniciativy. Pokud kočka najednou neví jak dál, musí se učení vrátit k předešlé fázi.

K procesu učení patří i takzvaný imprinting (vtištění). Toto učení poskytuje novorozeným koťatům jejich matka a na něm záleží, jaký bude postoj a reakce kotěte na okolí a člověka. Důsledků tohoto učení již nikdy nelze kotě zcela zbavit. Proces vtištění můžeme využít k adaptaci malého kotěte na lidskou ruku, což je pro zvíře chované jako společník pro člověka důležité. Malá koťata bereme proto opatrně do ruky a již brzy můžeme pozorovat, jak si na ruku zvyknou. Z uvedeného však také plyne, že koťata z velkochovu, kde nebyl kontakt s lidmi, se nám ani při největší snaze nepodaří převychovat a odnaučit zejména plachosti vůči lidem.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Britská modrá

(Lucie, 12. 9. 2010 13:11)

Dobrý den,
máme 5-6 měsíčního koucourka. Nemůžeme ho odnaučit lést na kuchyňskou linku. Nepomáhá hlasité ,,Ne" ani tleskání, prostě si tam chodí a hledá hračky (-Jídlo tam nikdy nenašel) Ví, že tam nesmí a když más uvidí, tak uteče a my ho nemůžeme ani potrestat, protože se schová pod lavici, kde na něj nedosáhneme.
Občas je tady agresivní, chce se rvát a skáče po nás, kouše a škrabe. Když řeknu Ne na 5 vteřin toho nechá a pak začne na novo.
Nevím kde děláme chybu.
Dá se to odnaučit?
Děkuji za odpověď Lucie-Mix@centrum.cz

Re: Britská modrá

(lucie, 2. 12. 2015 10:51)

zkuste spíše chválit,když uvidíte že seskočí, zkuste ho hned pochválit a stále to opakovat a možná přestane být i agresivní

Koucour Mikeš

(Andrea, 8. 1. 2017 10:13)

Dobrý Den, chtěla bych se zeptat náš kocour furt: Skáče na linku,Škrábe,Kouše,Na záchod-kočkolit umí Prosím o radu...

Koucour Mikeš

(Andrea, 8. 1. 2017 10:14)

Dobrý Den, chtěla bych se zeptat náš kocour furt: Skáče na linku,Škrábe,Kouše,Na záchod-kočkolit umí Prosím o radu...

kocour domaci

(bozena.grigorovova@email.cz, 16. 1. 2011 20:54)

Prosim o radu,jak odnaucit kocoura,aby skakal na kliku dveri.nemohu ho poustet ven.Bydlim ve stredu Prahy.Hlavne v noci je to neprijemne.Na me hlasite nee utece od dveri a zachvili to udela znova.predem Vam dekuji za radu

Re: kocour domaci

(Mirka, 13. 10. 2011 18:32)

Moje svagrova mela stejny problem s jejim kocourem a vyresila to tak, ze tu kliku namontovala svisle, tak aby pri skoceni na kliku ta klika nesla proste otevrit. Ale skakat nikdy neprestal.

Naučení na zachod

(Nelinka, 30. 4. 2016 13:09)

Je to snadný ale musíte si pořídit pamlsky,WC,pak kočičkou dáté do WC a za to ji dáte pamlsek pak postupujete a pak když se vičůra nebo vykaka do WC dáte jí pamlsek

ruská modrá ráda aportuje

(Vanessa, 15. 2. 2016 21:26)

Naše ruská modrá ráda aportuje https://youtu.be/3nqX4mrMWGQ

Jak naučit kočku,stáří 4 roky na kočičí WC

(Adi, 1. 2. 2016 20:24)

Dobrý den, chci si koupit kočku Ragdoll,stáří 4 roky, ale neumí používat kočičí WC. Je možné ji v tom věku ještě tomu návyku naučit ? Můj e-mail adi.mail@seznam.cz
Děkuji

Jak naučit kočku,stáří 4 roky na kočičí WC

(Adi, 1. 2. 2016 20:14)

Dobrý den, chci si koupit kočku Ragdoll,stáří 4 roky, ale neumí používat kočičí WC.Je možné ji v tom věku ještě tomu návyku naučit ? Předem děkuji za každou cennou radu.

Jak naučit kočku,stáří 4 roky na kočičí WC

(Adi, 1. 2. 2016 20:11)

Dobrý den, chci si koupit kočku Ragdoll,stáří 4 roky, ale neumí používat kočičí WC.Je možné ji v tom věku ještě tomu návyku naučit ? Budu ráda,když mi co nejdřív odpovíte.Předem moc děkuji, s pozdravem,Macurová.

kousaní

(Veronika, 28. 1. 2012 17:11)

Dobrý den já bych chtěla poradit s kočkou.Nevím jak jí mám odnaučit kousat.Už si s ní nevím rady mohla byste mi poradit.Děkuji Veronika

škrábání

(valerie, 29. 1. 2012 11:29)

Dobrý den moje kočička od malička škrábe a já už nevím si s ní rady a co máme nové tak na tom škrábe.Můj email je sedmikraskaa123@seznam.cz děkuji valerie

Re: kousaní

(Lucia , 10. 2. 2013 11:09)

DOBRÝ DEŇ...AJ NAŠA KUŠE. NIE STÁLE, ALE ČASTO...DO RUKY, DO NOHY. KEĎ NA ŇU ZVRIESKNEM ALEBO JU ČAPNEM JEMNE PO HAVE, NOSE ALEBO LEN TAK NA TELO...TAK KUKA NA MŇA A PRESTANE..ALE OPAKUJE SA TO NAPR. NA DRUHÝ DEŇ! NEVIEM, ASI POTREBUJE SA POHRAŤ A VENOVAŤ SA JEJ. MNE TO UŽ ZAČÍNA VADIŤ..PORAĎTE NÁM, AK MÁTE SKÚSENOSŤ S TAKÝMTO PROBLÉMOM! ĎAKUJEME! INAK JE MILÁ, VYCHOVANÁ, POTREBU ROBÍ TAM KDE MÁ, JE TÚLIVÁ, MAZNAVÁ, APOTRUJE, REAGUJE NA MENO, NA PRIVOLANIE, SPÍ PRI NÁS NA POSTELI...LEN TEN JEDEN PROBLEM MÁ! :(

Re: kousaní

(lucie, 2. 12. 2015 10:27)

Může, to být opět projevem označování teritoria, škrábáním si opět označují své místo.Kastrace by mohla pomoci a důsledné učení na dotatečně dlouhé škrabadlo.

WC

(Janula, 18. 10. 2013 10:06)

Mám kočičku z útulku, je hodná a naše zlatíčko. Je jí asi 6 let a teď začala vymýšlet - někdy se mi vyčurá na sedačku, přesně do místa ke sedávám. Nevím proč a co mám dělat. Někdy je to skoro denně, včera dokonce když jsme byli doma.

Re: WC

(lucie, 2. 12. 2015 10:17)

To si zřejmě značkuje svoje teritorium,ukazuje kdo je tam pánem,ale to je normální kočičí chování - pomůže kastrace

jan

(jan, 20. 8. 2014 16:21)

Tyhle stránky jsou super!!!!!!!!!
Jestli se vám líbí tak se koukněte na všechno web

KOČKA ŮTOČÍ

(LENKA, 7. 4. 2014 7:36)

AHOJ...,PROSÍM O RADU.MÁM DOMA PERSKOU KOČKU 6,5 ROKU STAROU.NECHALA JSEM JI VYKASTROVAT,JELIKOŽ BYLA DOSTI I CHVÍLEMI AGRESIVNÍ.MÉHO PŘÍTELE OBČAS NAPADNE A KOUSNE Z NIČEHO NIC DO NOHOU :( JE UŽ NAŠTVANÝ A NEJRADĚJI BY JI DAL PRYČ A TO NECHCI.NEVÍM CO SNÍ MÁM DĚLAT,JE PO KASTRACI ASI 14 DNÍ A VČERA PŘÍTELE ZASE NAPADLA A KOUSLA A ŠKRÁBLA ZA NOHU.PROSÍM PORADTE MI....,DĚKUJI

povely

(Jáá =3, 30. 12. 2013 18:03)

Ahoj. mám 7.měsíčního kocourka a umí mnoho povelů. naučila jsem ho přivolat jménem, aportovat a aby mi skočil na klín. Vše se dá naučit pokud máte s kočkou trpělivost a mate ji radi =)