Jdi na obsah Jdi na menu
 


péče o srst kočky

9. 7. 2008

Kočky není zapotřebí koupat. Některé kočky se koupou rády a samy jdou za majitelem do vany s teplou vodou. Některá plemena, např. turecká van, aktivně plavou v přírodě ve vodě.V rámci přípravy na výstavu je nutno kočky některých plemen, zvláště kočky dlouho a polodlouhosrsté , vykoupat.Existují specielní šampony pro kočky, specielní pro různé typy srsti, ale i pro různé barvy. Nevhodné je používat šampon pro psy nebo lidi. Pokud nemáme jinou možnost a kočku nutně potřebujeme vykoupat, použijeme jemný dětský neparfemovaný šampon. Používání mýdla je naprosto nevhodné, protože je alkalické, narušuje fyziologickou kyselost kůže a srst je pak matná, drsná, případně i lomivá. Může vyvolat i zánět kůže. Při koupeli je vhodné použít specielní kočičí kondicioner ke snadnému rozčesávání. K poslednímu spláchnutí je možno také použít slabou octovou vodu. Sušení fénem je nezbytné, stejně jako pročesávání srsti. Zaplstěnou kočku nikdy nenamáčíme, pak už se nedá srst vůbec rozčesat a je nutno ji ostříhat. Doba koupání před výstavou je zcela individuální a je třeba ji vyzkoušet.

Krátkosrsté a domácí kočky nevyžadují časté česání. Péči o srst zvládnou samy. Mají rády kartáčování jemným kartáčem z přírodního materiálu nebo speciálními masážními kartáči s gumovými pružnými výstupky. Uhlazení srsti sametem zvýší její lesk.

Dlouhosrsté kočky je třeba česat denně, v době línání i opakovaně.K česání se používají kovové hřebeny s tupými hroty a různé kartáče k odstraňování mrtvé srsti. Pokud se stane, že se kočka "zaplstí", nesmíme se snažit násilím chuchvalce chlupů odtrhávat nebo rozcupovávat, ale u kořene chlupu je přidržíme jednou rukou a druhou rozčesáváme tak, abychom nepůsobili kočce bolest. Pokud se to nedaří, je vhodnější kočku ostříhat.Toto se stává jen náhodně, pravidelně udržovaná kočka se nezaplstí ani v době línání.

Péče o srst se velmi liší u jednotlivých plemen, některá plemena mají svá specifika. Kočky s rexovitou (kudrnatou) srstí se češou zcela jinak než ostatní kočky s delší srstí, krátkosrstí rexové se nečešou vůbec, není vhodné je ani hladit proti srsti. Britské kočky musí mít srst spíše postavenou, ruské modré plyšovou, siamské a orientální zcela hladkou a přilehavou.

U koček, které mají možnost si obrušovat drápky škrábáním, je není nutno upravovat. Pokud jsou přistřiženy neodborně, kočka mnohem více škrábe, aby si je upravila podle svých představ. Snad jen u starých koček a velmi líných zvířat je nutno drápky upravit specielními kleštěmi.Většina organizací vyžaduje přistřižení špiček drápů při účasti kočky na výstavě. Je lépe o tento úkon požádat zvěrolékaře nebo zkušeného chovatele, který předvede, jak dráp upravit a nepoškodit kočku.

Amputace drápů je velmi vážným negativním zásahem do životních funkcí a psychiky kočky. V americké literatuře je běžně propagovaná, v Evropě je prakticky ve všech zákonech na ochranu zvířat zakázána. Také většina organizací nedovoluje takto poškozeným kočkám účast na výstavách.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

nejlepší kočka

(lucy, 29. 5. 2014 14:42)

Kočičky jsou boží. My jsme si našeho kocourka vzali před 3 lety přes http://zvirata.hyperinzerce.cz/inzerce-kocky-kotata/ a už si to bez něj nedovedeme ani představit.

Volovina

(GoGoManTV, 28. 10. 2013 10:29)

panenkomaria moje kocka je nej. a vsichni ji zavidi :P

komentář

(egfdgvkj, 10. 4. 2009 8:18)

Jak si kočka sama pečuje o srst??????????????????????????

Re: komentář

(maty, 3. 4. 2011 20:01)

Jak asi uplně normálně se olíže... =D

Re: komentář

(Lucia , 10. 2. 2013 20:49)

haha...to je sranda alebo pokus o ňu? Asi sa umýva lízaním si srsti!!!

péče o srst

(Anežka, 23. 1. 2012 17:21)

Dobrý moje kočka má krásnou srst.

????

(No coment :D, 26. 11. 2011 16:32)

No tj . moc tento článek , mám kote a myslela jsem , že mam kočku česat ,ale je to zbytečny ,protože kočka si tu srst jaksi olíže , tj tento čláánek = zbytečnost

péče o srst

(Hana, 10. 3. 2011 19:40)

kolikrát denně si kočka pečuje o srst?? Nechci to přewsně je zhruba! Děkuji moc.

ehh!!?

(bla bla, 25. 9. 2010 18:59)

v tomto článku jsem se nedozvěděla vůbevc nic!fůůůj!

krása

(mariana, 23. 3. 2010 18:41)

moooooooooooooooooooooooooooooooooocc se myi to líbilo je tam vše co jsem chtěla o kočce věděd

Neinteligentní osobo

(Pro neiteligenta, 1. 7. 2009 9:47)

Olíže se